جراحی لاپاروسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

0 0
  • تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۲۷
  • بازدید : 432
  • چاپ این صفحه
امتیاز 0.00 تعداد رای 0

جراحی لاپاروسکوپی یک روش  تخصصی جراحی حداقل تهاجمی است. در گذشته، این تکنیک به طور معمول برای جراحی زنان مورد استفاده قرار گرفت، اما جراحی لاپاراسکوپی در طول 10 سال گذشته از روش لاپاراسکوپی هم در حوزه لگن و هم در حوزه شکم استفاده می‌شود.

جراحی لاپاروسکوپی یک روش  تخصصی جراحی حداقل تهاجمی است. در گذشته، این تکنیک به طور معمول برای جراحی زنان مورد استفاده قرار گرفت، اما جراحی لاپاراسکوپی در طول 10 سال گذشته از روش لاپاراسکوپی هم در حوزه لگن و هم در حوزه شکم استفاده می‌شود. لاپاراسکوپی یکی از جراحی‌های است که در تشخیص بیماری‌های شکمی به پزشکان کمک کرده و به جای برش‌های بزرگ در شکم، پزشک با یک برش کوچک مشکل بیمار را بررسی و برطرف می‌کند. جراحی لاپاراسکوپی گاها با نام "جراحی بسته" نیز شناخته می‌شود.

جراحی لاپاراسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در جراحی سنتی "باز" جراح از یک برش برای ورود به شکم استفاده می کند، اما در جراحی لاپاروسکوپی با استفاده از چند برش 0.5-1 سانتی متر انجام می شود. در ابتدای روش، شکم با گاز دی اکسید کربن پر شده است تا فضای کار را برای جراح فراهم کند.
در روش جراحی لاپاراسکوپی از ابزار به خصوصی با نام لاپاروسکوپ استفاده می‌شود. لاپاروسکوپ یک ابزار بلند و باریک است که از طریق همین برش های کوچک وارد بدن می‌شود. این ابزار مجهز به دوربین است که به کمک آن، متخصص می‌تواند ارگان‌های داخل شکم و لگن را روی صفحه‌ی مانیتور مشاهده کند و مشکل را ریشه یابی نماید. در صورتی که لازم باشد مشکلی که در این ارگان‌ها وجود دارد، با جراحی درمان می شود.

انواع جراحی‌های انجام شده با تکنیک لاپاراسکوپی

جراحی‌های بسیار زیادی را می‌توان با کمک لاپاراسکوپی انجام داد. برخی از این جراحی‌ها عبارتند از:
- جراحی رفلاکس معده
- جراحی کاردیومیوتومی
- جراحی‌های انجام شده برای درمان انواع فتق شکمی
- برداشتن طحال
- جراحی سنگ کیسه‌ی صفرا
- جراحی برداشتن کیسه‌ی صفرا
- جراحی برداشتن آپاندیس
-  کلونوسکوپی
- جراحی سنگ‌های مجرای صفراوی

مزایای جراحی لاپاراسکوپی 

1.    طول مدت بستری بسیار کوتاه تر از عمل باز می باشد.
2.    امکان بازگشت سریع به کار و فعالیت های روزمره
3.    از آسیب غیر ضروری به جدار شکم و قفسه سینه برای ورود و دسترسی به عضو هدف اجتناب می شود.
4.    درد کمتر بعد از عمل
5.    به دلیل عدم وجود برش وسیع نسبت به جراحی باز ازلحاظ زیبایی بسیار اهمیت دارد.
6.    امکان بررسی تمام حفره شکم بر خلاف عمل باز وجود دارد.
7.    خطرعفونت بعد از عمل جراحی به حداقل می رسد.
8.    به دلیل به حداقل رسیدن دستکاری داخل شکم از عوارض شایع و خطرناک جراحی باز مانند چسبندگی روده و انسداد روده ناشی از آن و انواع فتق های جدار شکم جلو گیری می شود. 

لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی چیست | جراحی زیبایی شکم

معایب جراحی لاپاراسکوپی

1.    این جراحی نیاز به مراکز مجهز و تجهیزات گران قیمت دارد.
2.    انجام لاپاراسکوپی کم خطر و مطمئن نیازمند جراحی است که آموزش آکادمیک و کلاسیک آن را در مراکز دانشگاهی معتبر دیده باشد در صورتی که به دست افراد کم تجربه و آموزش ندیده انجام شود بسیار خطرناک است و ممکن است جان بیمار به خطر بیفتد بنابراین جراحانی که تجربه و علم لازم را در لاپاراسکوپی ندارند عاقلانه تر و بهتر است که عمل را به روش باز انجام دهند.
3.    اگرچه جراحی های لاپاراسکوپی در دید اول گران تر از جراحی های باز به نظر می رسد ولی در واقع با احتساب طول بستری کوتاه تر و بازگشت سریع تر بیمار به کار و فعالیت و عوارض دراز مدت بسیار کمتر در نهایت به صرفه تر از عمل باز می باشد.
4.    تهوع خفیف به علت استفاده از داروها یا روش جراحی. 
5.    درد شانه و گردن به علت وجود گاز داخل شکم‌.

 

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

نظر دهید

گزارش