روش توراکوسکوپی در جراحی توراکس

0 0
  • تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۲۷
  • بازدید : 774
  • چاپ این صفحه
امتیاز 4.50 تعداد رای 2

جراحی قفسه سینه یا جراحی توراکس در رابطه با عمل جراحی درمانی و رفع بیماری این منطقه و اعضایی که در قفسه سینه جای گرفته اند مانند دیواره قفسه سینه، دنده، ریه، غشاء ریه، مدیاستن، دیافراگم، مری به جز قلب می باشد.

جراحی قفسه سینه یا جراحی توراکس در رابطه با عمل جراحی درمانی و رفع بیماری این منطقه و اعضایی که در قفسه سینه جای گرفته اند مانند دیواره قفسه سینه، دنده، ریه، غشاء ریه، مدیاستن، دیافراگم، مری به جز قلب می باشد. امروزه بیش از یک دهه است که عمل جراحی توراکس از طریق ویدئو توراکوسکوپی توسط جراحان توراکس انجام می شود و مزایایی قابل توجه در مقایسه با عمل باز به دنبال دارد.

 

توراکوسکوپی که در اصطلاح علمی به نامVATS شناخته می شود هم کاربرد تشخیصی دارد و هم کاربرد درمانی. به جای یک برش 10 تا 20 سانتیمتری روی سینه و بریده شدن عضلات و شکسته شدن دنده ها عمل سینه با چند سوراخ کوچک انجام می شود.

 

حراحی توراکس چیست

توراکوسکوپي | توراکوسکوپی چیست | جراحی توراکس با لیزر

روش توراکوسکوپی در جراحی توراکس

بيماران پس از طي مراحل مقدماتي و بررسی های پزشکی، پس از بیهوشی، يک برش 10 ميلي‌متري بالاي لبه فوقاني دنده زده مي‌شود. برش‌هاي ساده با يک هموستات از راه عضلات بين دنده‌اي و پلور جداري انجام مي‌شوند. سپس براي ممانعت از صدمه ريوي يک تروکار با نوک ضخيم و کانولا با دقت وارد مي‌شود. محل قرارگيري تروکار بستگي به مکان احتمالي ضايعه در قفسه سینه دارد. 

 جستجو در محفظه پلور با مانور تلسکوپي به صورت دوار انجام مي‌پذيرد. گرفتن بيوپسي از مناطق مشکوک مشاهده شده، هم از راه کانال توراکوسکوپ و هم از يک محل ورودي جداگانه امکان‌پذير است. چسبندگي‌هايي که مي‌توانند مانع ارزيابي و معاينه کامل محوطه پلور شوند، هم با يک پروب ضخيم يا فورسپس‌هاي کوتر (که از ايجاد چسبندگي‌هاي حاوي عروق جلوگيري مي‌کند) مي‌توانند باز شوند. اگر فاصله ميان ريه و ديواره قفسه سينه کم باشد، احتياطا هوا مي‌تواند وارد محوطه شده و کلاپس ريه را بيشتر کند و فضاي پلور را بزرگ‌تر نمايد. 
اگرچه روش Single puncture، رايج ترين روش به کار رفته در توراکوسکوپي تشخيصي است، بعضي پزشکان از روش double puncture به طور موثري تر و کاربردي تري استفاده مي کنند. با اين تکنيک، دومين محل ورود وسايل بر روي قفسه سينه، زير راهنمايي مستقيم ويديو ايجاد مي شود تا راه رسيدن به مناطق دشوار، همانند زاويه دنده اي مهره اي، سطوح پلور مدياستنيال و نوک ريه، هموار شود. يک لوله سينه اي براي خارج کردن هوا و مايع در جهت کامل کردن انجام توراکوسکوپي قرار داده مي شود و سوراخ هاي اضافي روي آن گذاشته مي شود تا درناژ مايع پس از پلورودز به راحتي صورت گيرد.

توراکوسکوپی یک روش انعطاف پذیر است که به پزشكان اجازه می دهد به جای اینکه  فقط یك قسمت از حفره پلور بیوپسی بگیرند ، از چندین مكان مختلف بیوپسی دریافت و به دست آورند. قبل از عمل توراکوسکوپی اگر به داروی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید.جراحی توراکس در هر بیماری عملکرد ریه را دچار مشکل می‌کند.

 بیشتر بدانید: جراحی توراکس چیست؟

جراحی توراکس

توراکس | عوارض توراکوسکوپی | عوارض جراحی توراکس

مزایای جراحی توراکوسکوپی چیست

جراحی های توراکوسکوپی  ایجاد تروما و درد را کمتر کرده وبطور قابل توجهی خطرات کمتری در رابطه با عوارض جراحی توراکس یا جراحی توراکوسکوپی در بیش از70% از عمل جراحی ها را به همراه دارند. لذا درد بسیار کمتر و ترخیص سریعتر و بهبودی زودتر و برگشت به زندگی معمولی سریع تر را به همراه دارد.

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

نظر دهید

گزارش