تزریق بوتاکس زیر بغل در کنترل تعریق / درمان عرق زیر بغل با روش تزریق بوتاکس

0 0
  • تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱
  • بازدید : 387
  • چاپ این صفحه
امتیاز 0.00 تعداد رای 0

تزریق بوتاکس زیر بغل، روشی درمانی برای اشخاصی است که ازعرق کردن زیادی خسته شده اند، به نحوى كه عملكرد و زندگی عادی فرد را مختل می نمايد، این افزایش تعریق به خودی خود آزاردهنده است.

درمان عرق زیر بغل با روش تزریق بوتاکس چگونه است

تزریق بوتاکس زیر بغل، روشی درمانی برای اشخاصی است که ازعرق کردن زیادی خسته شده اند، به نحوى كه عملكرد و زندگی عادی فرد را مختل می نمايد، این افزایش تعریق به خودی خود آزاردهنده است. تزریق بوتاکس زیر بغل با تاثیرات آنتی کولینرژیک بر غدد برون ریز ترشح کننده عرق، وضعیت تعریق را به حالت عادی برمی گرداند. هدف درمانى تزریق بوتاکس زیر بغل؛ خشك شدن پوست و توقف ترشح عرق در این ناحیه است. 

بوتاکس زیر بغل

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل | بوتاکس برای رفع تعرق

دلایل مرتبط با تعریق بیش از حد زیر بغل

علت ترشح زیادی عرق زیر بغل در برخی افراد می تواند به دلیل عوامل ژنتیکی یا وراثتی، بیماری های عصبی و عفونت های میکروبی غدد زیر بغل باشد. دلایل قطعی تر ترشح بیش از حد عرق زیر بغل نیاز به آزمایشات و بررسی پزشکی دارد.

انتخاب تزریق بوتاکس زیربغل به عنوان آخرین روش درمان تعریق

چنانچه با مصرف دارو های ضد تعریق و تجویزی پزشک مانند دئودورانت های حاوی آلومینیوم کلرید و داروهای خوراکی مثل پروبانتین، استفاده از لباس های ضد عرق، درمان بیماری های زمینه ای، کاهش وزن و ...از شدت تعریق زیر بغل کاسته نشد می توانید از شیوه ی درمانی تزریق بوتاکس زیر بغل به عنوان آخرین راه درمان این عارضه استفاده کنید.

شیوه درمان عرق زیر بغل با روش تزریق بوتاکس

برای انجام روش بوتاکس زیر بغل، توسط پزشک در ابتدا نواحی ای از زیر بغل که برای تزریق لازم است در 10 تا 15 نقطه به فاصله 1.5 سانتی متر از یکدیگر علامت گذاری می شود. پس از تعیین نواحی مورد نظر بوتاکس زیر بغل با سوزن های مخصوص و بسیار ریز به پوست و در نزدیکی غدد تعریق تزریق می شود. بوتاکس، با تاثیرات آنتی کولینرژیک خود اعصاب سمپاتیک را به حد نرمال می رساند و با کاهش تحریک پذیری آنها غده های ترشح کننده ی عرق تحت تاثیر قرار می گیرد  تا حد زیادی کاهش می یابد و عارضه تعریق زیر بغل از بین می رود.

هنگام تزریق، اغلب بیمار هیچ دردی را احساس نخواهد کرد برای کاهش درد احتمالی از کرم های بی حس کننده، بی حس کننده های موضعی و کمپرس یخ استفاده می کنند. نتایج تزریق چند روز پس از درمان بین 5 تا 7 روز، مشخص می شود، میزان تعریق نیز تا حد زیادی کاهش یافته و پس از مدتی متوقف می شود. دو هفته بعد، پوست در ناحیه زیر بغل، مورد ارزيابى پزشک قرار مى‌گيرد و در صورت مشاهده نقاطى كه همچنان ترشح عرق در آن‌ها ادامه دارد، مجدداً تزريق بوتاكس زیر بغل در آن نقاط تکرار مى‌شود. با تزریق بوتاکس، اعصاب سمپاتیک به حد نرمال می رسند و در نتیجه تحریک پذیری آنها تا حد زیادی کاهش می یابد و تعریق بیش از حد زیر بغل از بین می رود. فرآیند درمان را می توان تکرار کرد تا زمانی که بهبودی کامل کسب شود. طبق نظریه ی پزشک، لازم است تزریق بوتاکس زیر بغل بین شش تا نه ماه و گاهاً تا یک سال ادامه یابد.

تزریق بوتاکس زیر بغل روشی دائمی برای درمان تعریق زیر بغل نیست و این تعریق با گذشت زمان مجدداً قابل بازگشت خواهند بود. جهت ماندگاری و حفظ این شرایط لازم است تزریق بوتاکس زیر بغل به صورت مرتب و معمولاٌ با فاصله ی زمانی بین 7 تا 16 ماه بسته به نظریه پزشک انجام شود.

تزریق بوتاکس زیر بغل

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل | تزریق بوتاکس زیر چشم

دوز استاندارد تزریق بوتاکس به زیر بغل

دوز استاندارد تزریق بوتاکس به زیر بغل معمولاً 50 واحد است و با توجه به شرایط بیمار میزان دوز مصرفی قابل تغییر می باشد. طول مدت هر جلسه درمانی تزریق بوتاکس 10 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد. در روش درمانی تزریق بوتاکس زیر بغل نیازی به بستری شدن نیست وتزریق به صورت سرپایی قابل انجام خواهد بود.

توصیه های لازم بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل از ناحیه ی دست ممکن است دچار کرختی عضلات دست شوید، که  این امر کاملاً موقتی است و برطرف می شود. تا 24 ساعت بعد از تزریق از تکان شدید دست یا انجام ورزش های سنگین، حمام با آب داغ، لیزر موهای زائد زیر بغل یا موم انداختن یا وکس تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنید. برای انجام فعالیت های ذکر شده در این  زمان لازم است منتظر بمانید تا التهاب و تورم قسمتی که بوتاکس تزریق شده است کم شود.درصورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس زیر بغل

•           داشتن حداقل 18 سال سن

•           عدم ابتلا به اختلالات گفتاری و یا تنفسی

•           ابتلا به تعریق بیش از حد و غیر عادی زیر بغل

•           عدم ابتلا به بیماری های زمینه ای

•           عدم استفاده از برخی از داروهای خاص

•           عدم ابتلا به بیماری های عصبی و عضلانی

تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل | عوارض بوتاکس زیر بغل

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس زیر بغل

در صورتی که پزشک مربوطه در کار خود مهارت کافی داشته باشد، تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان عرق زیر بغل کاملاً بدون عارضه است. از عوارض های احتمالی بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل می توان به ضعف عضلات دست و به خصوص انگشت شست اشاره کرد و همانطور که اشاره شد این امر کاملاً موقتی است.در صورت مشاهده عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

نظر دهید

گزارش