اثرات تزریق بوتاکس در شیردهی

0 0
  • تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۰
  • بازدید : 96
  • چاپ این صفحه
امتیاز 0.00 تعداد رای 0

زنان شیرده باید در مورد استفاده از برخی داروها، احتیاط کنند که تزریق بوتاکس در شیر دهی هم از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از متخصصین درباره ایمنی بوتاکس در شیردهی به مادران هشدار می دهند...

زنان شیرده باید در مورد استفاده از برخی داروها، احتیاط کنند که اثرات تزریق بوتاکس در شیردهی هم از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از متخصصین درباره ایمنی بوتاکس در شیردهی به مادران هشدار می دهند چرا که در مورد ترشح این دارو به شیر مادر مطمئن نیستند. اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه کند، مادر باید مراقب مصرف داروها و فراورده‌های خاص باشد، چرا که بعضی داروها از راه شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود. در نتیجه بهتر است برای درمان با روش تزریق بوتاکس تا زمانی که نوزاد را از شیر می گیرید صبر کنید. زیرا نوزادان به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدنی کاملی ندارند سم بوتولیسم می تواند خطراتی را برایشان به همراه داشته باشد. 

اثرات تزریق بوتاکس در شیردهی

تزریق بوتاکس در شیردهی | بوتاکس در شیردهی

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس، نوعی داروی ساخته شده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم، باعث فلج موقت و آرامش درعضلات می شود که هم جنبه ی درمانی دارد و هم جنبه ی زیبایی. سموم بوتولینوم چنانچه توسط متخصص ماهر تزریق نشود بسیار خطرناک و حتی کشنده است. در نتیجه، بسیاری از نگرانی ها درباره ایمنی بوتاکس هنگام تغذیه با شیر مادر وجود دارد. 

 

کاربرد دارویی بوتاکس

تزریق بوتاکس در پزشکی علاوه بر جنبه های زیبایی در رفع چین و چروک پوست کاربرد درمانی بسیاری دارد. بوتاکس در درمان فلج مغزی، میگرن‌های مزمن، اسپاسم شدید گردن، شکاف‌های مقعد، تعریق بیش از حد، بی اختیاری یا نشت ادرار، سندرم روده تحریک پذیر، اسپاسم پلک‌ها، اسپاسم عضلات گردن و شانه، دوبینی و لوچی چشم و سایر شرایط پزشکی نیز کاربرد دارد. 

اطلاعات کمی درمورد ایمن بودن استفاده از بوتاکس در دوران شیردهی وجود دارد، اما بهرحال این‌ها نکاتی هستند که در مورد بوتاکس و شیردهی می‌دانیم:

در هر تزریق بوتاکس تنها مقدار کمی از سموم خالص بوتولینوم نوع A. وجود دارد.

دارو مستقیما به عضله تزریق می‌شود و شواهدی مبنی بر اینکه در سراسر بدن به گردش درآید یا به شیر مادر منتقل شود هنوز وجود ندارد.

تزریق بوتاکس در دوران شیردهی

 

تحقیقات در زمینه بوتاکس و شیردهی

محققان در مورد اثرات بوتاکس روی شیر مادر مطالعات زیادی نکرده اند و اطلاعات کمی درمورد ایمن بودن بوتاکس در شیردهی وجود دارد، بنابراین هنوز مشخص نیست که بوتاکس به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. بوتاکس سمی است که عضلات را فلج می کند و در هر تزریق بوتاکس تنها مقدار کمی از سموم بوتولینوم نوع A موجود است. آکادمی اطفال آمریک معتقد است بعید است که مقدار بوتاکس مورد استفاده در زیبایی روی شیر مادر تأثیر بگذارد، اما گزارشی مبنی بر اینکه در سراسر بدن بعد از تزریق به عضله به گردش درآید یا به شیر مادر منتقل شود هنوز وجود ندارد. بنابراین بهتر است در مورد تزریق بوتاکس در دوران شیردهی، با پزشک خود صحبت کنید. 
نا گفته نماند تزریق بوتاکس در دوز‌های بیشتر، محتوی نوروکسین‌هایی است که ممکن است خطرناک باشد و یا برای افرادی که به این مواد آلرژی دارند مشکل ایجاد کند. از آنجا که هنوز معلوم نیست که آیا توکسینهای بوتاکس میتوانند از طریقه شیردهی یا بارداری به نوزاد منتقل شود، بهتر از در دوران شیر دهی بوتاکس نکنید.
می توان نتیجه گرفت با اینکه ممنوعیتی برای تزریق بوتاکس در شیردهی وجود ندارد، اکثر متخصصان و پزشکان در صورت امکان از تزریق آن در دوران شیردهی خودداری می کنند، چون نمی توان این ریسک را پذیرفت که خطری برای کودک در زمان تغذیه با شیر مادر وجود ندارد.
در حالت کلی بخاطر عوارض احتمالی بوتاکس در شیردهی بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و در صورت ضرورت تزریق بوتاکس  با پزشک درمورد راه‌های جایگزین هم مشورتی داشته باشید تا در فرصتی بهتر تزریق بوتاکس را با خیال راحت انجام دهید. اما درصورتی که چاره‌ای ندارید تحت نظارت پزشکان و با آگاهی از وضعیت فعلی شما و کودکتان تزریق بوتاکس را انجام دهید. 

تزریق بوتاکس در شیردهی

تزریق بوتاکس در شیردهی | تزریق بوتاکس

گزینه های جایگزین برای بوتاکس پزشکی در دوران شیردهی

چنانچه از بوتاکس برای درمان یا مدیریت وضعیت سلامتی مانند میگرن یا سفتی عضلات استفاده می کنید، پزشک می تواند در شناسایی روش های درمانی جایگزین که در هنگام شیردهی بی خطر هستند، به شما کمک کند. بسیاری از داروهای میگرنی در هنگام شیردهی بی خطر نیستند. برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) ضد درد، مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن، ممکن است تسکین کمی داشته باشند. در مورد دوزهایی که در هنگام شیردهی بی خطر هستند با پزشک خود صحبت کنید. 

اگر از بوتاکس برای سفتی عضلات استفاده می کنید، ماساژ درمانی ممکن است کمک کننده باشد. حرکات کششی یا تمرینات خاص هم گزینه ی مناسبی برای رفع سفتی عضلات است.

یکی از جایگزین های رایج بوتاکس طب سوزنی صورت است. روش کار طب سوزنی به صورت وارد کردن سوزن های کوچک در سطح پوست است. 
برای این شرایط و شرایط دیگر ، با پزشک خود همکاری کنید تا در حین شیردهی، یک برنامه درمانی بی خطر را دنبال کنید.

 

دوشیدن شیر بعد از تزریق بوتاکس

بعد از 0، مادران سعی دارند با دوشیدن شیر و دور ریختن آن، کودک خود را از مواد احتمالی وارد شده به شیر مصون بدارند.  اما اطلاعات دقیقی برای اینکه نشان دهد چه مدت طول می کشد تا بوتاکس از خون خارج شود موجود نیست و نمی توان این روش را روشی مطمئن دانست. بنابراین توصیه می شود تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس، از شیر دادن به کودک خود اجتناب کنید تا از انتقال هر گونه مواد دارویی به بدن کودک خود مطمئن شوید. در این مورد هم بهتر است با پزشک خود برای بررسی تمام جوانب مشورت کنید.

.
دکتر مجتبی احمدی نژاد | بهترین جراح زیبایی در کرج

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

نظر دهید

گزارش