بایدها و نبایدها در تزریق ژل

علائم قابل رویت پیری در طی زمان به علت اشعه خورشید، وراثت و روش زندگی ایجاد می‌شود و یکی از علائم زودرس آن ایجاد چین و چروک و کاهش حجم پوست است با تزریق فیلر‌ها به صورت غیر جراحی، می‌توان کاهش حجم را جبران کرده و این خطوط را از بین برد.

ژل‌های مورد استفاده برای تزریق دارای انواع مختلفی هستند؛اما محبوب‌ترین ژل تزریقی به صورت اسید اسید هیالورونیک است. در واقع این ماده به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد و به عنوان روان کننده بافت‌های همبند، مفاصل بدن، چشم و پوست، فعالیت می‌کند. در نتیجه استفاده از آن موجب بهبود رطوبت و کیفیت پوست می‌شود.

تزریق ژل روش درمانی مفیدی است به شرط آنکه توسط پزشک متخصص انجام و نتیجه درستی از آن حاصل شود.

هر آنچه در مورد تزریق ژل نیاز دارید

تزریق ژل یکی از روش های رو به گسترش برای از بین رفتن چین و چروک ها می باشد. این ژل ها تا حدی خطوط چهره و گودی چشم را کاسته و در نتیجه چهره را جوان تر می کنند. این که چه ژلی برای شما مناسب می باشد، در هر فردی متفاوت است و عوامل مختلفی در آن دخیل می باشند.

تزریق ژل به بازگرداندن حجمی از پوست که به علت افزایش سن از بین رفته است کمک می کند و باعث می شود چین و چروک های کنار بینی تا نزدیک دهان از بین برود. در ضمن برای رفع خط اخمی که به بوتاکس پاسخ نداده است، افزایش حجم لب ها، گونه ها، اطراف چشم، چانه و خط خنده نیز می توان از تزریق ژل استفاده نمود.

 

عوارض تزریق ژل

برخی از ژل‌های دائمی می‌توانند عوارض شدیدی به دنبال داشته باشند و برای فرد مشکل ساز شود. برخی از ژل‌های تزریقی را از مونمرهای سرطانی تولید کرده که باعث می‌شود فردی که تزریق ژل را انجام داده است در معرض ابتلا به سرطان قرار گیرد.

ایجاد حساسیت یا واکنش‌های ایمنی به این مواد دیده می‌شود.

 ایجاد گرانوما در پوست نیز از دیگر مشکلاتی می‌باشد که با تزریق ژل سفت شده به صورت ایجاد می‌شود.

نوع ژلی که برای تزریق ژل استفاده می‌شود نیز بسیار در ایجاد عارضه نقش دارد، ایجاد عفونت، التهاب، خون مردگی، تورم و دیگر موارد این چنینی از عوارض نادرستی تزریق ژل می‌باشد.

 

بایدها و نبایدها در تزریق ژل

-افراد دچار به بیماری های خود ایمنی دیگر، از جمله لوپوس، سندروم نفروتیک و روماتیسم
- قبل از عمل از مصرف داروهای ایبوبروفن، آسپرین، داروهای ضد التهاب، داروهای مسکن، ویتامین ای و روغن ماهی از سه تا پنج روز قبل از تزریق چربی پرهیز نمایید.

-بعد از تزریق نباید تا سه روز به محل آن آب بزنید و بهتر است از تمرینات ایروبیک برای ۲۴ ساعت خودداری کنید و برنامه کاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح ریزی نکنید.

-خانم‌های باردار و شیرده نیز نباید در این ایام اقدام به بوتاکس کنند.

-افرادی که سابقه بیماری‌های خود ایمنی همچون آسم و آلرژی دارند

-افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده می‌کنند

-افراد دارای بیماری‌های خود ایمنی شدید مانند لوپوس و روماتیسم و سندرم نفروتیک

-افرادی با سابقه سکته قلبی 

-افرادی که از داروی آسپیرین یا وارفارین استفاده می‌کنند.

-افرادی که سابقه خون لخته شده و ترومبوز ورید‌های عمقی دارند.

-افرادی که به خاطر بیماری قلبی از دارو‌های مختلف استفاده می‌کنند.

-افراد با سابقه سکته مغزی

-تزریق بوتاکس برای افراد بالای 20 سال انجام می‌شود و برای افراد زیر 20 سال بوتاکس تزریق نمی‌شود. پس اگر زیر 20 سال هستید و دارای چین و چروک در نواحی در لب و نیز خط اخم هستید پیشنهاد می کنیم که از صحبت کردن از طریق عضلات پرهیز کنید و با روش های خانگی تا حدودی چروک ها را از بین ببرید.

کسانی که جوش یا تبخال دارد، نمی‌تواند تزریق بوتاکس انجام دهدو تا رفع این مشکلات عفونی باید صبر کنند و سپس اقدام به بوتاکس می‌کنیم.

برای انجام بوتاکس حتماً به پزشک متخصص که در این زمینه تجربه دارد مراجعه فرمایید و از انجام این کار در آزمایشگاه‌ها و سالن های زیبایی خودداری کنید. حتما برای تزریق با پزشک متخصص مشورت کنید تا از بروز هرگونه مشکلات بعدی جلوگیری شود.

-معمولاً اثر هیالورونیک اسید نهایتاً تا چند ماه باقی می ماند و درمانی دائمی نمی باشد و باید هر چند ماه تکرار شوند. عوامل مختلفی از جمله سن، نوع زندگی و قسمتی که قرار است ژل تزریق شود، در زمان تکرار مؤثر می باشند.

-برنامه کاری یا اجتماعی مهم و جلسات خود را برای چند روز بعد از درمان برنامه ریزی کنید زیرا احتمال بروز قرمزی، تورم و کبودی خفیفی در محل تزریق وجود خواهد داشت

-استفاده از ژل‌های دائمی و طولانی‌مدت به خصوص در اولین تزریق در مورد لب‌ توصیه نمی گردد زیرا ممکن است با عوارضی از قبیل عوارض آلرژیک و یا ایجاد گرانولوم همراه شود

-اگر ژل‌هایی که برای برجسته‌سازی لب استفاده می‌شود ازنوع غیراستاندارد استفاده شوند امکان این عارضه وجود دارد که حرکت کرده و جابجا گردد و یا فرم خود را از دست دهد و ظاهرش زشت شود، بنابراین اگر قصد این تزریقات را دارید باید حتما از ژل‌های استاندارد و با مارک معتبر استفاده نماید.

-دستکاری ژل ممکن است عفونت بیشتری القاء کند و باعث گسترش التهاب و تورم بر روی پوست افراد شود و حتی در دستکاری ژل باعث ایجاد گودی و حتی ورم پوست می‌شود.   
-در صورتی که فرد از چربی‌های مصنوعی استفاده نکند و از چربی بدن خود استفاده کند، عوارض آن کمتر است اما در موارد نادر ممکن است آمبولی چربی اتفاق افتد. می‌توان حتی تا 100 سی‌سی از چربی شکم کشید و به نقاطی که نیاز است، تزریق کرد.

 

مزایای تزریق ژل

به دست آمدن نتایج مثبت بلافاصله بعد از پایان تزریق

عدم نیاز به دارو‌های آرام بخش و بیهوشی

غیر تهاجمی بودن روش و عدم نیاز به جراحی

نداشتن دوره نقاهت و استراحت پس از پایان تزریق

درصد بالای رضایت افراد از نتایج حاصل از این روش

کسب نتایج کاملا طبیعی

قابل اجرا در طول یک جلسه حدودا ۲۰ دقیقه‌ای

بی تاثیر بودن بر توانایی فرد در نشان دادن حالات صورت مثل لبخند و اخم و…

قابلیت برگشت و اصلاح نتیجه حاصل از تزریق در صورت عدم رضایت

 بیشتر بدانید: راه های جلوگیری از سفت شدن ژل صورت

 

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع