تزریق بوتاکس دیسپورت و انواع کاربردهای آن

شبوتاکس دیسپورت "Dysport" یک برند انگلیسی است و جزو مطمئن‌ترین بوتاکس های قابل استفاده در کشور می باشد و مجوزهای بین‌المللی دارو و مجوزهای رسمی وزارت بهداشت را به طور کامل دارا می باشد. کاربرد تزریق بوتاکس دیسپورت هم در زمینه ی زیبایی و هم در زمینه ی درمانی بسیار موثر واقع بوده است. اساس کار این تزریقات غیر تهاجمی این است که با شل کردن عضلات زیرین زیر پوست به کاهش ظاهر چین و چروک کمک می کند و اثرات آن باعث شده تا چین و چروک ها کمتر مورد توجه قرار گیرند یا مشکلات ناحیه ی تحت درمان به طور موقت بر طرف شوند.

تزریق بوتاکس دیسپورت

مکانیسم اثر بوتاکس دیسپورت

در واقع، چین و چروک ها با حرکات مداوم ماهیچه ها و در طول زمان ایجاد می شوند و فاکتورهایی مثل سن و سال و وراثت هم نقش مهمی در این روند دارند. بوتاکس دیسپورت نوعی ترکیب ایجاد شده توسط باکتری است که از سمی به نام بوتولینوم نوع A ساخته شده است. این ترکیب با تزریق شدن به یک منطقه ی مورد نظر خود را به گیرنده های موجود در عضله متصل می کند، که بر عصب تاثیر می گذارد و موجب ریلکسی موقت در ماهیچه ها می شود و انقباض عضله ها را کاهش می دهد که ضمن این کار چین و چروک های پوستی از بین می روند.

 انجام تزریقات لازم بر سطح مورد نظر بدون نیاز به بیهوشی انجام می گیرد. مدت زمان ماندگاری دیسپورت در افراد مختلف، متفاوت است اما معمولاً اثر گذاری آن  بین 3 تا 6 ماه بر روی صورت گزارش شده است.

کاربرد تزریق بوتاکس دیسپورت در زمینه ی زیبایی

از کاربرد تزریق بوتاکس دیسپورت می توان برای رفع خطوط پیشانی، خط اخم یا خطوط عمودی و افقی ایجاده شده بین ابروها، برطرف نمودن چین و چروک های دور چشم یا خطوط پنجه کلاغی، خطوط خنده، تو رفتگی چانه و بر طرف نمودن خطوط گردن استفاده نمود. این تزریق ها در درجه اول برای اصلاح چین و چروک اطراف چشم و پیشانی قابل استفاده است.

کاربرد تزریق بوتاکس دیسپورت در زمینه ی درمانی

تزریق بوتاکس دیسپورت تنها به منظور جوانسازی نیست و تاثیر آن در زمینه ی درمانی دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است.

از کاربرد های پزشکی دیسپورت می توان به درمان انقباض اندام های زیرین افراد بالغ و کودکان، درمان اختلال تونوس گردن (دیستونی ماهیچه ای) که بر روی حرکات گردن و سر تاثیر می گذارد، درمان اسپاسم ماهیچه صورت یا دیگر قسمت های بدن، رفع اسپاسم ماهیچه های گردن، درمان انقباض و تیک گردن، برطرف نمودن لوچی شدید چشم ها، رفع پرش پلک، کنترل تعریق بیش از حد یا هايپرهيدروزیس ، کمک به درمان پروستات، کاهش درد مفاصل، درمان میگرن، رفع عوارض ناشی از سکته مغزی اشاره کرد.

مزایای تزریق بوتاکس دیسپورت

بوتاکس دیسپورت به این علت که پروتئین کمتری دارد دارای پخش یکنواختی در محل تزریق می باشد.

نتایج حاصل از تزریق بسیار طبیعی است.

اثر گذاری آن بعد از تزریق در مدت زمان کمی قابل مشاهده است. دیسپورت بعد از گذشت 2-4 روز پس از تزریق شروع به اثرگذاری می کند و تقریباً در حدود 1 هفته اثر آن کاملاً مشهود است.

عوارض جانبی بسیار کمی هم در زمینه ی زیبایی و هم در زمینه ی درمانی دارد لذا برای درمان پیشنهاد مناسبی خواهد بود.

از ماندگاری بالایی برخوردار است.

رقیق بودن دیسپورت باعث می شود که دیسپورت تمایل بیشتری به گسترش داشته باشد. این بدان معناست که به تزریق کمتری، به ویژه در مناطق وسیعی از پوست برای درمان نیاز است.

نتایج حاصل از تزریق آن برای درمان یا موارد غیر زیبایی رضایت بخش است. بنابراین تزریق پیگیری برای حفظ نتایج مورد نظر شما ضروری است.

 

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع