تزریق چربی و راه های مراقبت از آن

یکی از روش های حجم دهی به اجزای صورت تزریق چربی است، علاوه بر آن موجب جوانسازی پوست و رفع چین و چروک  های پوستی نیز خواهد شد. در مورد اینکه بعد از تزریق چربی چکار کنیم تا بهترین نتیجه عایدمان شود لازم است مراقبت های بعد از تزریق چربی را جدی بگیریم.

تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

 چربی را می توان در حجم بیشتر در مقایسه با سایر فیلرها استفاده کرد، نتایج حاصل از تزریق مدت زمان طولانی باقی می ماند و تاثیری طبیعی نیز ایجاد می کند.

پیوند اتولوگ (پیوند از بدن خود بیمار) به عنوان پرکننده های پوستی، خطر واکنش های حساسیتی به مواد بیگانه را کاهش می دهد.

تزریق چربی می تواند علاوه بر برطرف کردن خطوط ناشی از پیری، خطوط اطراف چشم ها، صورتی جوان تر، پُرتر و پوستی صاف تر را ایجاد کند.

چگونگی تزریق چربی

جراحی انتقال چربی یک روش سرپایی است و می تواند با استفاد ازبی حسی موضعی همراه با آرامبخش انجام شود. زمانی که مقدار مورد نظر چربی را از یکی از اندام ها استخراج می شود، جراح پس از پالایش چربی، سلول های چربی را به وسیله ی سوزن های مخصوص زیبایی به نواحی مد نظر تزریق می کند.این روش حداقل یک ساعت زمان می برد.

بعد از تزریق چربی چکار کنیم؟

- از وارد کردن فشار زیاد به ناحیه ای که چربی تزریق شده است به منظور جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز پرهیز کنید.

- بعد از تزریق، تورم و کبودی در هفته ی اول امری عادی است، بهتر است تا مدتی در خانه استراحت کنید. معمولاً بعد از دو هفته ورم و کبودی بر طرف خواهد شد، برای کاهش ورم و نیز تسریع بهبودی در ۳ روز اول بعد از تزریق، از کیسه آب یخ در آن نواحی از صورت که تزریق چربی انجام شده استفاده کنید.

- بهتر است از کمپرس های خنک و تمیز یا یخ پیچیده شده در یک پارچه خشک استفاده کنید. آن را به مدت چهار تا شش بار در روز به ویژه در بیست و چهار ساعت اول بعد از عمل به آرامی روی صورت خود بمالید. خنک شدن ملایم منطقه به کاهش التهاب کمک می کند، در استفاده از آن زیاده روی نکنید زیرا  یخ باعث می شود گردش خون به منطقه محدود شود و ممکن است به پوست و همچنین سلول های پیوند شده چربی آسیب برساند.

- نحوه ی خوابیدن به منظور کاهش تورم بسیار مهم است هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد و از یک بالش اضافه استفاده کنید، حالت نیمه نشسته بخوابید بهتر است به مدت یک هفته در این حالت بخوابید. حتما بصورت طاق باز بخوابید و از خوابیدن روی صورت پرهیز نماید.

- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود. در ضمن مصرف مایعات نیز بسیار تاثیرگذار است.

- در مدت استراحت به هیچ عنوان فعالیت های سنگین انجام ندهید به ویژه فعالیت هایی که منجر می شود سرتان را خم کنید، بهتر است به آرامی قدم زدن را شروع کنید.

- از انجام ورزش های شدید به مدت یک هفته باید اجتناب شود.

- از آنجا که احتمال عفونت بسیار اندک است،با این حال بهتر است آنتی بیوتیک خوراکی از شب قبل از عمل و تا یک هفته بعد از عمل تجویز می شود.

- در صورت احساس درد بعد از تزریق چربی استفاده از استامینوفن کفایت می کند.

- بهتر است در سه هفته ی اوّل بعد از تزریق، از قرار گرفتن مستقیم و طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

- اولین علامت عفونت بعد از تزریق چربی قرمزی و تورم غیر عادی و بالا رفتن دما در محل تزریق است. گاهی اوقات تورم آنقدر پیشرفت می‌کند که منجر به آبسه می‌شود. در این صورت درمان اورژانس لازم خواهد شد. اگر عفونت به موقع تشخیص داده شود می‌توان با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب به میزان زیاد از پیشرفت و عوارض جدی آن جلوگیری کرد.

- 48 ساعت بعد از پیوند چربی رژیم غذایی نرم توصیه می شود تا از التهاب و تورم جلوگیری شود.

- مصرف الکل باید به مدت 2 هفته محدود شود تا در بهبودی و کاهش کبودی موثر باشد.

-24 ساعت بعد از گذشت تزریق چربی می توانید صورت را به آرامی با آب سرد و شامپوی بچه شستشو دهید، و بعد از پماد تجویز شده در محل تزریق استفاده کنید.

- پانسمان محل لیپوساکشن چربی را 48 ساعت بعد برداشته و محل را به آرامی با آب ولرم و شامپوی بچه شستشو داده، خشک نموده و پماد تجویز شده را طبق دستور پزشک معالج استفاده نمایید.

- چنانچه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به پزشک خود مراجعه نماید

- بهتر است بعد از گذشت 48 ساعت استحمام کنید، طولانی مدت حمام نکنید و از آب ولرم برای دوش گرفتن استفاده کنید. بعد از حمام حتما از پماد استریل روی محل سوراخ شدگی ها استفاده کنید.

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

برچسب ها

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع