عفونت ژل لب

تزریق ژل لب یک عمل جراحی بسیار پرطرفدار است. در این عمل محل تزریق ژل توسط سوزنی سوراخ می شود و همین امر می تواند باعث بروز عفونت شود. بروز عفونت ممکن است بعد از دو روز نمایان شود و تا دو هفته ادامه داشته باشد. توصیه می شود اگر پس از تزریق علائم عفونت را مشاهده کردید، حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید و آنتی بیوتیک مصرف کنید.

عفونت ژل لب

علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل

بعد از تزریق ژل پوست خود را بررسی کنید یعنی به قرمزی، تورم، داغی پوست، درد، حساسیت، در ناحیه ی تزریقی یا اطراف آن توجه کنید. اگر متوجه شدید که قسمتی از محل تزریق ظاهری متفاوت تر از بقیه نواحی دارد حتماً به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال دارد که آبسه و یا جوشی پر از چرک باشد. برخی علائم عفونت که شامل تورم، قرمزی و درد پس از تزریق ژل می توانند طبیعی باشند و حتما علامت عفونت نیستند اما در صورتی که این علائم با گذشت زمان بهبود پیدا نکرد و یا حتی بدتر شد، باید احتمال وجود عفونت را بدهید.

از دیگر علائم عفونت در لب پس از تزریق ژل می توان به بروز تورم در لب ها می باشد که بیش از حد مورد انتظار ورم می کند.

ممکن است پس از تزریق ژل بیمار احساس داغی در پوست خود داشته باشد که همین عامل یکی از شرایط موجود در هنگام عفونت می باشد.

درد در ناحیه تزریق نیز یکی از نشانه های وجود عفونت در لب می باشد که سریعا باید اقدامات لازم انجام گیرد.حساسیت نیز از دیگر علائم عفونت پس از انجام تزریق ژل می باشد که به راحتی قابل تشخیصی می باشد.

علاوه بر علائم و نشانه های ذکر شده در بالا ممکن است برخی علائم دیگر پس از تزریق ژل مانند وجود برخی تغییرات غیر عادی در لب نیز وجود داشته باشد.

اگر بعد از تزریق دچار عفونت شده اید بهترین کار مراجعه به پزشک است. و از انجام کار های ود سرانه و یا پیشنهادات دیگران پرهیز کنید.

پزشک برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند و شما را با راهکارهای دیگر درمان عفونت آشنا می کند.

پزشک با آزمایش کشت عفونت نوع عفونت را مشخص  می کند . داروها را بر اساسآزمایش تجویز  می کند. زیرا عفونت ها انواع مختلفی دارند مانند عفونت های باکتریایی، قارچی و ویروسی.

معمولاً کسانی که بعد از انجام تزریق ژل به عفونت دچار می شوند عفونت آن ها از نوع باکتریایی می باشد.

 

راه های درمان عفونت

-بعد از بروز عفونت در ناحیه ی تزریقی به هنگام مراجعه به پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می شود، این آنتی بیوتیک ها خاصیت ضد التهابی دارند و درمان عفونت را تسریع می بخشند. احتمال دارد که مصرف این دوره از دارو ها تا 6 هفته به طول بیانجامد.

-هیالورونیداز را می توان مکمل آنتی بیوتیک ها دانست، کار اصلی آن ها حل کردن ژل اسید هیالورونیک است که امکان دارد درون بخش های آلوده باشد. بهتر است قبل از استفاده از هیالورونیداز آن را روی پوست دست خود تست کنید زیرا برخی افراد نسبت به آن حساسیت دارند.

-اگر عفونت بسیار شدید باشد، احتمال دارد که پزشک آنتی بیوتیک تزریقی تجویز کند.

-در برخی موارد که عفونت ناشی از تزریق ژل بسیار زیاد باشد ممکن است پزشک به تخلیه ژل و یا عفونت در مطب مجبور شود که با این کار آلودگی ها از پوست شما پاک می شوند.

 

پیشگیری ازعفونت لب بعد از تزریق ژل لب

-کسانی که می خواهند ژل تزریق کنند قبل از تزریق آنتی بیوتیک مصرف کنند. مصرف آنتی بیوتیک قبل از تزریق ژل می تواند به پیشگیری از عفونت کمک شایانی داشته باشد..

 

-درباره تمیز و استریل بودن سرنگ های تزریق ژل اطمینان حاصل کنید و مراقب باشید که پزسک به هیچ وجه از سرنگ های استفاده شده و یا آلوده استفاده کند.

- بیمار باید تمامی اصول و قواعد بهداشت فردی را پس تزریق ژل که توسط پزشک به او توصیه خواهد شد، انجام دهد.

-وجود عارضه های پوستی مثل جوش های چرکی در صورت می تواند شیوع عفونت در ناحیه ای که قرار است ژل در آن تزریق شود را تسریع بخشد بنابراین ابتدا به رفع این عارضه ها بپردازید سپس برای تزریق اقدام کنید.

-در برخی افراد که ویروس های خاصی دارند مثل: هرپس، زرد زخم، زگیل آبکی و… بهتر است که از تزریق ژل خودداری کنند.

 

کنترل عفونت بعد از تزریق ژل لب

اگر بعد از تزریق ژل لب عفونت به زخم تبدیل شد، باید بیشتر از آن مراقبت کرده و آن را درمان کنید که گسترش نیابد. زخم خود را به طور روزانه با آب گرم شستشو دهید این کار از تجمع باکتری روی زخم جلوگیری می کند و بهبود آن را تسریع می بخشد.

برای جلوگیری از خشکی زخم از پماد پترولیوم استفاده کنید و لایه ی نازکی را روی زخم به آرامی بمالید. این پماد می تواند از پوسته پوسته شدن زخم جلوگیری کرده و زخم را مرطوب نگه دارد.

-زمانی که وسعت زخم زیاد و یا بخش هایی از زخم باز باشد باشد از گاز استریل استفاده می شود. زخم خود را با گاز استریل پوشانده و با چسب کاغذی بچسبانید بعد مشاهده ی بهبودی زخم می توانیدآن را بردارید.

 بیشتر بدانید: راه های جلوگیری از سفت شدن ژل صورت

 

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع