عفونت پروتز سینه

جراحی زیبایی سینه برای اصلاح سایز یا ترمیم افتادگی در سینه ها در بانوان انجام می‌گیرد. عمل جراحی ماموپلاستی نیز بعد از جراحی زیبایی سینه انجام می گیرد و به این شیوه است که چربی، بافت غدد و پوست برداشته می‌شود و موجب تغییر در بافت پستان ها می‎شود و وضعیت قرارگرفتن سر پستان ها نیز اصلاح می‌گردد. حال نکته قابل تامل این است که در صورت رعایت نکردن نکات قبل و بعد از جراحی ممکن است فرد با مشکلاتی مواجه شود که یکی از آن ها عفونت بعد از ماموپلاستی می‌باشد.

عفونت پروتز سینه

این عمل درتمامی سنین انجام می‌شود، اما قبل از اینکه سینه ها کاملاً رشد کند، جراحی سینه انجام نمی‌شود. همچنین خانم هایی که قصد بارداری دارند باید این جراحی را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از جراحی باید تمام جوانب را بسنجید. قبل از عمل سیگار را ترک کنید. از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی نیز خودداری کنید چرا که موجب افزایش خونریزی می‌شود. در صورت اضافه وزن داشتن وزنتان را کاهش دهید. قبل از جراحی نیز حتما ماموگرافی انجام دهید.

شروع مصرف آنتی بیوتیک بلافاصله بعد ازعمل و پانسمان درست و پاکیزه نگاه داشتن زخم به کاهش عفونت کمک میکند .

زودرس‌ترین عارضه پروتز عفونت بعد از عمل جراحی است. شروع مصرف آنتی بیوتیک بلافاصله بعد ازعمل و پانسمان درست و پاکیزه نگاه داشتن زخم به کاهش عفونت کمک می کند .میزان عفونت بعد از پروتز سینه 1% تا 4% گزارش شده است. معمولاً با گذشت ۲ یا ۳ هفته از جراحی مشخص می شود که پروتز سینه با مشکلی رو به رو است. سینه حساس، متورم و قرمز شده و ممکن است با ترشح از جای زخم و تب همراه باشد. مهم است که جراح بین سلولیت و عفونت عمقی فرق قائل شود. سلولیت با داروهای آنتی بیوتیک و مراقبت از زخم کنترل می شود. اما عفونت های خفیف با مصرف آنتی بیوتیک بهبود می یابند در برخی مواقع نیاز به برداشتن پروتز با جراحی می باشد. جراحی مجدد با یک دوره تاخیری انجام می شود. فاصله بین جراحی اول و جراحی مجدد باید حداقل سه ماه فاصله باشد. بلافاصله پس از خارج سازی پروتز، قراردادن پروتز جدید امکان پذیر نیست و باید ۳ تا ۶ ماه صبر کرد تا اثر عفونت به طور کامل از بین برود.

 

پیشگیری از عفونت

تجویز و مصرف آنتی بیوتیک قبل از جراحی

ضد عفونی کردن محل  و اطراف جراحی با محلول ضد میکروب

استریل کردن اطراف ناحیه جراحی و وسایلی که در اتاق عمل استفاده می‌شود.

تمیز کردن پوست قبل از جراحی

استفاده کم از بخیه

تجویز آنتی بیوتیک مناسب بعد از عمل

 

درمان عفونت

اگر عفونت شدید باشد آنتی بیوتیک به صورت وریدی تزریق می‌شود و اگر شدید نباشد آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می گردد.

ناحیه جراحی را برای خارج کردن چرک یا هماتوم باز می کنند.

خارج کردن پروتز استفاده شده است، الزامیست.

استفاده از کمپرس گرم

برای تخلیه اب زخم ممکن است احتیاج به جراحی نیاز باشد.

در صورت ترشح لباس های خود را مرتب عوض کنید.

در صورت عفونت  خیلی شدید است حتی ممکن است که لازم باشد فرد در بیمارستان بستری شود.

 بیشتر بدانید: تزریق ژل

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع