تزریق ژل

اگر میخواهید تا از شر چین و چروک های صورت خود خلاص شوید و پوستی شاداب و جوان داشته باشید،اگر می خواهید لب، گونه و باسنی برجسته داشته باشید تزریق ژل راهکاری بسیار موثر و نتیجه بخش و البته بدور از هرگونه آسیب پیش روی شما قرار دارد.

تزریق ژل می تواند راه حل بسیاری از مشکلات باشد. ژل ها مواد ایمنی هستند و عوارض کمتری نسبت به جراحی دارند. بهترین مزیت آنها، قیمت شان می باشد که نسبت به جراحی بسیار مقرون به صرفه ترند و ممکن است باعث شوند در دراز مدت، عمل جراحی را کنار بگذارید.

 

فیلر یا ژل چیست؟

فیلر ماده ای است که می توانید به طور طبیعی آن را در بدن یافت. در واقع این ماده به عنوان روان کننده بافت های همبند، مفاصل بدن، چشم و پوست شناخته می شود و وظیفه خود را ایفا می کند. در نتیجه می تواند در بهبود رطوبت و کیفیت پوست با جذب آب به سطح زیرین پوست عملکردی موثر داشته باشد.

هیالورونیک اسید به کار رفته در ژل ها باعث می شود تا سازگاری بالایی با بدن از خود نشان دهد و بهبود ظاهری افراد را سرعت بخشد.

تزریق ژل لب

با افزایش سن حجم لب کم شده ،ارتفاع لب کاهش یافته و بر جستگی آن در صورت کاهش می یابد. تزریق ژل لب می تواند برای رفع این تغییرات و زیبایی صورت بسیار مفید باشد. لب تحتانی به طور طبیعی از لب فوقانی بزرگ تر و حجیم تر است و نیمه راست و چپ هر کدام از لب ها شبیه هم هستند که حجم و تقارن در این دو نیمه بسیار مهم است. در تزریق ژل کاری که انجام می شود این است که حاشیه لب برجسته و حجم داده می شود و بدین ترتیب است که به زیبایی صورت از طریق تزریق ژل لب افزوده می شود. 


نحوه تزریق ژل لب

بدین منظور پس از بی‌حس کردن موضع، به وسیله سرنگ مخصوص و سوزن‌هایی ظریف با زاویه‌ای‌ درست میزان دقیقی‌ از ژل در یکی‌ از لایه‌های پوستی و یا زیرپوستی به در لب ها تزریق می شود.

 

تزریق ژل گونه

برجستگی استخوان‌های گونه به طور قابل توجهی به زیبایی طبیعی صورت ما می‌ افزاید. بسیاری از افراد برجستگی استخوان‌ های گونه را می‌ پسندند، زیرا آن را نشانه‌ای از زیبایی می‌ دانند. افزایش سن و کاهش وزن می‌تواند باعث از دست دادن ظاهر زیبا و جوان گونه‌ های شما شده و ظاهر شما را لاغر و خسته نشان دهد. اما تزریق چربی و یا ژل به گونه‌ها می‌تواند حجم از دست رفته را به صورت شما باز گرداند.

 

نحوه تزریق ژل گونه

 2 یا 3 سی سی تزریق برای هر گونه مورد نیاز است تا ژل را پر کرده و حجم دهد. این روش حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. اسید هیالورونیک از بهترین انتخاب ها برای تزریق ژل هستند.

2 یا  3 سی سی ژل تزریقی توسط سوزن بسیار ریزی در پوست و در محل مورد نظر به صورت مستقیم تزریق می‌ شود. پس از تمیز کردن ناحیه مورد درمان، از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌ شود. این بی‌ حسی شما را مطمئن می‌ سازد که تزریقی در حال انجام است، حداقل ناراحتی و درد را برای شما دارد. عمل گونه گذاری با تزریق ژل، باعث می شود صورت چاق‌تر و پوست لطیف‌ تر و بدون چین و چروک به نظر برسد. ژل همچنین به صورت حجم داده و قسمتی که ژل در آن تزریق شده است حالت و شکل جوان‌ تر و شاداب‌ تری به خود می‌ گیرد.

 

تزریق ژل زیر چشم

تزریق ژل زیر چشم با هدف رفع گودی ، چین و چروک های موجود در آن ناحیه انجام می شود. گودی موجود در زیر چشم ممکن به دلیل وراثت یا تحلیل چربی موجود در آن ناحیه ، در اثر لاغری بیش از حد اتفاق بیافتد و زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار دهد در این مواقع افراد به دنبال بهترین راه حل می گردند.

ناودان اشکی قسمتی در زیر چشم است که از دست دادن حجم آن، منجر به وجود آمدن گودی و تیرگی در این ناحیه می  شود. مردم در تمام سنین می توانند دچار این مشکل شوند هرچند این مسئله از علائم مشترک پیر شدن نیز می باشد.

 

مراحل تزریق ژل به زیر چشم

ژل ها نوعی فیلر برای رفع گودی زیر چشم یا خط اشک به طور معمول با استفاده از هیالورونیک اسید ساخته می شوند. پس از اینکه ناحیه‌ مورد نظر با کرم بی‌حس کننده کاملاً بی حس شد، ژل پرکننده با استفاده از یک کانول بسیار ریز و بدون درد تزریق می‌شود. تزریق ژل به زیر چشم، گودی را پر کرده و سپس با پوست ترکیب می شود و سطحی صاف و یکنواخت ایجاد می کند و گودی آن از بین می رود و اثر سیاهی دور چشم نیز کم می شود. و درنتیجه چهره ی  فرد سرحال تر و شاداب تر به نظر برسد. این روش حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

برای تزریق ژل انواع مختلفی وجود دارد که پزشکان آن ها را به سه گروه قابل جذب یا موقتی ، نیمه موقتی ، و دائمی تقسیم کرده اند.

ژل های دائمی به دلیل اینکه ممکن است باعث بروز مشکل در افراد شود تاییدیه سازمان غذا و دارو را نگرفته و اکثر پزشکان از آن برای تزریق استفاده نمی کنند.ژل های تزریقی از نوع هیالورونیک اسید تا هجده ماه ماندگاری دارند. ماندگاری آن ها در بدن به عواملی از جمله نوع ژل انتخابی و خصوصیات بدنی فرد بستگی دارد.
 

تزریق ژل به بینی

 افراد بسیاری وجود دارند که از شکل و حالت ظاهری بینی خود رضایت کافی را ندارند و به دنبال راهی هستند تا بینی خود را به شکل دلخواه و با ظاهری شکیل تر در آورند. تزریق ژل به بینی یک از جمله روش هایی است که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا بدون استفاده از عمل جراحی بینی خود را به شکل دلخواهتان در آورید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در حین جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود، برداشتن قوز بینی از روی تیغه‌ی بینی است. ظاهر برآمده و قوزدار بینی همیشه هم به خاطر وجود بافت اضافه روی تیغه‌ی بینی نیست، در برخی از موارد فرو رفتگی بینی و فرورفتگی پیشانی و بالای بینی موجب می‌شود که ظاهر بینی طوری به نظر بیاید ک دارای قوز است.

کلیدی‌ترین نکته در درمان فرورفتگی بینی و پیشانی این است که ساختاری در این ناحیه ایجاد شود که دقیقا با خصوصیات آناتومی و معیار زیبایی بینی همخوانی داشته باشد که هم از زاویه روبه‌رو و هم از زاویه کناری، ظاهری زیبا و طبیعی ایجاد کند.

 

 کاربرد تزریق ژل به بینی

 افرادی که انحراف بینی کمی دارند یا بینی کوچکی که نیاز به تجدید ساختار دارد و افرادی که بینی آنها شبیه قلاب است و نیاز به اصلاح ظاهر و صاف کردن آنها وجود دارد. همچنین بینی هایی که قوز بینی متوسط بر روی پل بینی دارند و آنهایی که افتادگی بینی بصورت خفیف تا متوسط سر بینی دارند و یا کسانی که بینی آنها پس از جراحی زیبایی بینی نیاز به اصلاح دارد می توانند با تزریق ژل بینی به رفع این اشکالات اقدام کنند.

 

 مراحل تزریق ژل به بینی

از مواد بی حسی موضعی بر روی بینی 15 تا 30 دقیقه قبل از شروع درمان استفاده می شود. سپس مقدار کمی از پر کننده های پوستی به محل تزریق شده و موقعیت آنها بطور دقیق در زیر پوست تنظیم می شود. به این ترتیب می توان کنترل کامل بر ظاهر و زیبایی ایجاد شده در طول درمان داشت. پزشک در ادامه محل تزریق ژل بینی را ماساژ می دهد تا به این ترتیب بتواند ظاهر بینی شما را با توجه به نیازهای درمانی اصلاح نماید. در طول درمان، شما کاملاً بیدار و هوشیار هستید.

تزریق ژل به بینی می‌تواند در مدت زمان‌های مختلفی، بسته به نام و نوع ژلی که استفاده می‌شود، از یک سال تا دو سال و نیم دوام بیاورد

 

تزریق ژل خط خنده

خط خنده چین و چروک های وابسته به لب و بینی هستند شوند که با افزایش سن بیشتر نمایان می شود. معمولاً به صورت دو خط یا چروک که از دو سمت بینی به گوشه لب ها می رسند و گونه را از لب بالا جدا می کنند، ظاهر می شوند. کاهش کلاژن پوست که به دلیل افزایش سن رخ می دهد علت ظاهر شدن این خطوط در پوست هستند و با افزایش سن عمق این خطوط نیز افزایش پیدا می کند. یکی از روش های رفع چین و چروک های مربوط به خنده تزریق ژل خط خنده می باشد.

 

نحوه عمل تزریق ژل خنده

رایج ترین ژلی که برای تزریق ژل خنده استفاده می شود از هیالورونیک اسید تشکیل شده است. هیالورونیک اسید و ژل های ساخته شده از آن هیدروفیلیک هستند یعنی آب را به منطقه ای که تزریق می شوند جذب می کنند و خاصیت مرطوب کنندگی علاوه بر خاصیت حجم دهندگی دارند.

 

مقدار ژل مورد نیاز برای تزریق ژل خط خنده بستگی به تعداد این خطوط و همچنین عمق آن ها دارد.حداقل میزان یک میلی لیتر از ژل برای هر خط خنده استفاده می شود و در صورتی که نتیجه مورد نظر به دست نیامد، مقدار را افزایش داد.

ابتدا محل تزریق ضدعفونی شده و بوسیله کرم بی حس می شود. معمولاً  این گونه ژل ها خود حاوی مواد بی حس کننده می باشند سپس بوسیله سرنگ، تزریقهای کوچکی در دو طرف صورت در امتداد خطوط لبخند انجام می شود.
بعضی از نتایج بلافاصله و بقیه در مدت یک هفته پس از تزریق ظاهر می شود. ماندگاری این تزریق از 6 ماه تا یکسال طول می کشد. با گذشت زمان ژل ها جذب بدن شده و دوباره به تدریج چین و چروک ها ظاهر می گردد.

 

تزریق ژل به باسن

تزریق ژل به باسن به عنوان یکی از روش های کم خطر برای زیباسازی این ناحیه از بدن است که به صورت سرپایی انجام شده و در مدت زمانی کوتاه می توان نتایج حاصل از این تزریق را مشاهده  کرد.

با استفاده از تزریق ژل به باسن بدون دردهای پروتز می توانید به حجم دلخواه خود دست پیدا بکنید. ژل های مرغوب با بدن سازگار  هستند و به منظور پر کردن حجم های توخالی باسن کاربرد ویژه ای نیز دارند.

 

نحوه انجام تزریق چربی به باسن

میزان ماندگاری و دوام ژل باسن بین ۳ تا ۵ سال  است که پس از گذشت این مدت امکان تزریق ژل از نو وجود دارد.

این روش با تزریق چربی متفاوت است و دوره نقاهت  ندارد. ژل های مناسب باسن ژل های اسکالپترا و رادیس می باشند که باعث تحریک تولید کلاژن می شوند. کلاژن به ساختار بدن شما کمک می کند و استفاده از ژل های تزریقی می تواند به طور طبیعی باعث افزایش حجم شود. تزریق ژل به باسن، نوعی عمل پروتز باسن غیر جراحی محسوب می شود.

در ابتدا با استفاده از بی حسی موضعی محل مورد نظر را بی حس می کنند. سپس به محل های ناهموار تزریق ژل صورت می گیرد. این تزریق ها به اندازه ی باسن قبل از تزریق و شدت تغییرات آن بستگی دارد. بیشتر افراد به سه جلسه تزریق نیازمند اند که در فاصله ی یک ماه از هم انجام بگیرد.

 

تزریق ژل در چانه

برجسته کردن خط فک کوچک و ضعيف از طريق تزريق ژل و ايجاد خط فک زنانه و ظريف از طريق کاهش پهناي صورت با استفاده از تزريق بوتاکس. از اهداف روش های غیر جراحی زیباسازی چانه است.

هنگامي که از عمل زیبایی چانه با استفاده از تزريق ژل صحبت مي‌شود، منظور آن است که شکل خط فک يک بيمار به حالت برجسته‌تر، شکيل‌تر و قوي‌تر تبديل شود تا چهره و وضعيت ظاهري آن فرد بهبود پيدا کند

 

نحوه تزريق ژل چانه

ابتدا يکي از دو روش بي‌حسي استفاده از کرم بي‌حسي يا استفاده از بي‌حسي موضعي براي شما انجام داده می شود و سپس ژل در مقادير خيلي کم و با استفاده از يک سوزن بسيار ظریف، در داخل لايه مياني پوست تزريق مي‌شود. نتايج تزريق بلافاصله پديدار مي‌شود. زمان لازم براي عمل تزريق بسته به حجم تزريق، متفاوت است. معمولاً تزريق براي هر قسمت، حدود ۱۰ تا ۳۰ دقيقه زمان مي‌برد.

 

تزریق ژل به سینه

تزریق ژل به سینه، روشی برای بزرگ کردن سینه‌ها است و برای افرادی مناسب است که نمی‌خواهند زیر تیغ جراحی بروند. در روش بزرگ کردن سینه بدون عمل جراحی از ژل‌های تزریقی برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می شود در این روش برای خوش فرم کردن سینه ، ژل در زیر بافت سینه تزریق می‌شوند اما نتایج آن نسبت به سایر روش های درمان طبیعی و ماندگار نیست.

 

نحوه تزریق ژل به سینه

ژل با ماده‌ی بی‌حس کننده ترکیب می‌شود و سپس در سینه تزریق می‌شود و بنابراین همزمان با تزریق ژل، سینه‌ها نیز بی‌حس می‌شوند.

اما در روشی دیگر، جراح چند برش کوچک در زیر بازوی بیمار زده و سپس یک کانول را از طریق برش وارد بدن می‌کند. این برش‌ محل ورود ژل به بدن است. میزان استاندارد استعمال ژل شامل ۱۰۰-۱۵۰ میلی لیتر در هر سینه به منظور افزایش ۱ الی ۲ سایز است. پس از تزریق، به شیوه خاصی سینه ماساژ داده می‌شود تا ژل به صورت یکنواخت و صاف در سینه پخش شده و هر گونه توده ژل شکسته شود.

 بیشتر بدانید: بایدها و نبایدها در تزریق چربی

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع