اقدامات لازم بعد از عمل جراحی سینه

بعد اینکه جراحی زیبایی سینه به اتمام می رسد وقت آن رسیده است که باید ها و نبایدهای بعد از جراحی را جدی بگیرید. اقدامات لازم بعد از عمل جراحی سینه برای دریافت بهترین نتایج و تسریع در روند بهبودی فرد ضروری است.

اقدامات لازم بعد از عمل جراحی سینه

احساس تهوع و سرگیجه بعد از به هوش آمدن عادی است و نگران نباشید. تا به دست آمدن هوشیاری مایعات زیاد بنوشید.

شما می توانید از همان روز انجام عمل با تایید جراح تان راه رفتن را شروع کنید. هر چه سریعتر پس از عمل شروع به راه رفتن کنید چرا که موجب کاهش تورم وکم کردن احتمال تشکیل لخته در پاهایتان می شود.

معمولاً روز دوم پس از جراحی می توانید استحمام کنید. به طور روزانه دوش بگیرید و محل بخیه‌های پستان را با محلول شامپو و بتادین شستشو دهید. سپس جای زخم را خشک کنید. بعد از گذشت 5 روز از جراحی سینه، نیازی به استفاده از بتادین نیست و فقط محل بخیه و زخم را با پماد چرب کنید.

بعد از گذشت 10 روز از عمل جراحی سینه، از پدهای اطراف و وسط سینه استفاده کنید و پس از گذشت 10 روز با پزشک جراح خود مشورت کنید.

به مدت 48 ساعت پس از جراحی مصرف مواد غذایی سبک مانند سوپ، و نوشیدن مایعات از جمله آب آناناس، آب پرتقال، آب کرفس و ویتامین ث ضروری است.

بعد از گذشت 48 ساعت می توانید رژیم عادی را از سر بگیرید. اما رعایت یک رژیم غذایی مناسب بسیار با اهمیت است. از غذاهای پرنمک به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا موجب افزایش تورم و کبودی بعد از جراحی می شود و روند بهبودی را کاهش می دهد. مصرف غذاهای چرب نیز باعث افزایش حالت تهوع شده و هضم را دچار مشکل می کند. توصیه می شود در دوران نقاهت آب میوه های تازه بیشتر بنوشید. بهتر است در روزهای اول، شیر نخورید زیرا ایجاد نفخ می‌کند.

به منظور پیشگیری از احتمال جابه جایی پروتز استفاده ی مداوم از سوتین مخصوص به مدت 1 ماه بعد از جراحی پروتز سینه ضروری است. جهت یادگیری نحوه صحیح بستن آن با پزشک و یا دستیار وی در مطب، مشورت کنید.

در زمان استراحت سعی کنید طاقباز بخوابید و به مدت طولانی دراز نکشید قرار دادن چند بالش به ارتفاع حدود 45-30 درجه بالاتر از سطح افق، برای کاهش تورم توصیه می‌شود. برای برخاستن هم ابتدا به پهلو شده و سپس بلند شوید. و طبق نظر جراح سینه کمی راه بروید یا نرمش کنید.

برای جلوگیری از جابجایی احتمالی پروتزها، توصیه می شود از خوابیدن بر روی شکم به مدت 2 تا 3 ماه خودداری شود. خوابیدن به پهلوها در روزهای اول بعد از عمل ، به صورت کوتاه مانعی ندارد.

لازم است پانسمان به صورت روزانه تعویض شود. استفاده از پانسمان های حاضری توصیه می گردد و در صورتی که بیمار به هر علت به چسب حساسیت داشته باشد، استفاده از گاز استریل به تنهایی و بدون استفاده از چسب توصیه می شود. از دستکاری پانسمان یا چسبی که روی زخم ها زده می شود خودداری کنید و اجازه دهید خودشان جدا شده و بیفتند.

هفته اول بعد از جراحی، فعالیت کمتری در منزل داشته باشید و بیشتر استراحت کنید. انجام کارهای فیزیکی سنگین در هفته های اولیه بعد از جراحی پروتز سینه ممنوع است.

از انجام ورزش های بالاتنه حداقل به مدت 6 تا  8 هفته بعد از عمل پروتز سینه باید خودداری شود.

داروهای آنتی بیوتیکی تجویزی را سر وقت بخورید.

از مصرف سیگار والکل برای حداقل2 هفته پس از عمل پروتز سینه ،بخصوص در همراهی با داروهای مسکن پرهیز کنید.

داروهای تجویز شده توسط جراح سینه را  به طور مرتب و طبق دستور استفاده نمایید.

تا زمانیکه حرکات کامل و در تمام جهات شانه وبازو هایتان را بدست نیاورده اید، از رانندگی پرهیز کنید.

بخیه های زده شده در ناحیه ی سینه جذبی می باشد و از 10 تا 14 روز بعد از عمل فقط گره های دو طرف قطع خواهد شد. بعد از قطع گره های بخیه، جراح  کرم های آنتی اسکار که مانع از ایجاد گوشت اضافه یا برجستگی محل برش می شود، را تجویز می کند.

بالا بردن دست ها در حد غذا خوردن، مسواک زدن و یا شانه زدن از روز عمل پروتز سینه بلامانع می باشد. فعالیت های روزمره را می توان بر حسب شغل بیمار ، می توان از 5 تا 7 روز بعد از عمل از سر گرفت.

برای بررسی وضعیت بیمار در ماه اول هر هفته یکبار، سپس هر دو هفته یکبار و در ماه سوم هر ماه یکبار به مطب مراجعه کنید.

 

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع