بایدها و نبایدها در تزریق چربی

ویژگی اصلی تزریق چربی و ژل، حجم دادن و پر کردن نقاط کم حجم بدن است، اغلب افراد به منظور زیبایی از این روش استفاده می‌کنند، اما این روش برای برطرف کردن عیوب بدن نیز کاربرد دارد.

-از انجام تزریق چربی تحت نظر غیرمتخصص اجتناب شود، زیرا ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری برای فرد به دنبال داشته باشد.

-افرادی که متقاضی تزریق چربی هستند باید از نظر جسمی و روانی سالم باشند و انتظاراتی واقع گرایانه از عمل مورد نظر داشته باشند.   
-میزان چربی و محل لیپوساکشن و محل تزریق چربی را پزشک معالج تعیین می نماید.

-تزریق چربی تحت بی حسی موضعی انجام می شود، بنابراین دردی احساس نخواهید کرد.

- شب قبل حمام نمایید و قبل از تزریق چربی و مراجعه به اتاق عمل پوست، صورت را با آب و صابون شستشو داده و از چربی، دارو و یا مواد آرایشی پاک نمایید.

-در صورت ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری های خاص یا مزمن و همچنین  اگر به به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و ... مبتلا هستید حتماً به پزشک معالج اطلاع دهید.

-اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتلا به بیماری های خاص می باشید به پزشک معالج اطلاع دهید.

-در صورت داشتن حساسیت به هر نوع دارو به پزشک معالج اطلاع دهید.

- اگر تزریق پروتز در صورت یا تزریق ژل غیر قابل جذب در گذشته و همچنین انجام میکرودرم آبریژن در یک هفته اخیر و تزریق دیسپورت در 3 روز گذشته به پزشک معالج اطلاع دهید.

-در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک معالج اطلاع دهید.

-قبل از انجام عمل، افراد باید از مصرف داروهایی که سبب خونریزی هنگام عمل می‌شوند، مانند آسپرین، وارفارین و ویتامین E پرهیز شود و در مورد قطع این داروها با پزشک معالج خود مشورت کنند. همچنین بیمار باید پزشک متخصص پوستی که تزریق چربی را انجام می‌دهد، از داروهایی که مصرف کرده است، مطلع کند.

-بیمار نباید نسبت به مواد بی‌حس کننده حساسیت داشته باشد.

-قبل از مراجعه به اتاق عمل پوست، غذا میل نموده و ناشتا به اتاق عمل مراجعه ننماید.
-تزریق چربی به علت وجود منبع چربی در بدن خود فرد، بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر از تزریق فیلرها است. این عمل قابل تکرار و کم عارضه است.           
دوام چربی از اکثر فیلرهای قابل جذب بیشتر و اغلب دائمی است. منبع چربی در اکثر افراد باعث می‌شود که دستیابی به آن آسان‌تر باشد. همچنین به سهولت با سایر روش‌های جراحی قابل انجام است. در صورتی که فرد از چربی‌های مصنوعی استفاده نکند و از چربی بدن خود استفاده کند، عوارض آن کمتر است اما در موارد نادر ممکن است آمبولی چربی اتفاق افتد.   
 اگر چربی با روش صحیح برداشته شود و پس از آن به درستی سانتریفیوژ شود، 90 درصد از سلول‌های چربی زنده می‌مانند و فعالیت طبیعی خود را حفظ می‌کنند.
 -گاهی بر اساس صلاحدید پزشک تجویز داروی آرام بخش و خواب‌آور نیز انجام شود ولی اصولا نیازی به بی‌هوشی عمومی نیست.

-چربی باقیمانده را در پایین ترین کشو یا طبقه فریزر نگهداری نمایید و هنگام مراجعه مجدد به بیمارستان جهت تزریق چربی، چربی ها را داخل فلاکس یخ حمل نمایید. چربی فریز شده به مدت 6-3 ماه قابل نگهداری در فریز می باشد.
-مدت عمل بستگی به مهارت جراح و میزان تزریق چربی دارد که یک تا سه ساعت به طول می‌انجامد. این عمل به صورت سرپایی قابل انجام است و نیازی به بستری ندارد. عارضه قابل توجه پس از تزریق چربی؛ تورمی است که حدود سه تا شش هفته به طول می‌انجامد  .
-در محل تزریق بخیه زده نمی‌شود و نیازی به پانسمان ندارد. به طور معمول نتیجه نهایی پس از شش هفته نمایان می‌شود.
-پس از تزریق ممکن است محل دچار کبودی و درد شود که اگر شدید و غیرقابل تحمل باشد، باید به پزشک معالج اطلاع داده شود. بهتر است جهت کاهش تورم پس از عمل، طی 24 الی 48 ساعت بعد از انجام تزریق چربی به خصوص در نواحی زیر چشم و لب ، از ژل یخ درهر ساعت به مدت 15 دقیقه استفاده کنید. این کار از بروز کبودی تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند و در عین حال به دلیل خنک شدن ناحیه، سوخت و ساز سلولی چربی های تازه تزریق شده را کاهش داده و موجب روند بهتر پیوند و گرافت چربی می شود.

-باید از فشار آوردن به محل تزریق خودداری شود.

-هنگام خوابیدن نیز بهتر است، سر بالاتر از سطح تنه قرار گیرد. طی سه شب اول پس از تزریق صورت از دو بالش زیر سر استفاده کنید و حتی الامکان در دو سمت خود بالش بگذارید که حین خواب عمیق ، روی صورت غلت نزنید. 

-مصرف نمک باید تا بهبودی کامل تورم قطع شود. به مدت یک هفته از خوردن غذاهای سفت و سخت و لقمه های خوردنی – ادویه جات – فلفل و غذاهای محرک خودداری نمایید.

-بیمار بهتر است از انجام کارهایی که نیاز به خم شدن و فشار دادن داشته باشد، پرهیز کند. زیرا ممکن است سبب تشدید تورم و طولانی شدت زمان آن شود.

-انجام ورزش باید به مدت یک هفته پس از عمل قطع و پس از آن با ورزش‌های ملایم شروع شود.

-میزان بروز عفونت پس از عمل بسیار نادر است، اما به طور معمول آنتی بیوتیک به مدت یک هفته تجویز می‌شود. برای کنترل درد نیز استامینوفن کفایت می‌کند و نیازی به استفاده از مخدرها نیست.

-24 ساعت بعد از تزریق صورت را با دست به آرامی با آب ولرم و شامپوی بچه شستشو داده، خشک نموده و پماد تجویز شده را طبق دستور پزشک معالج استفاده نمایید و پانسمان محل لیپوساکشن  را 48 ساعت بعد برداشته و موضع را با دست به آرامی و با آب ولرم و شامپوی بچه شستشو داده، خشک نموده و پماد تجویز شده را طبق دستور پزشک معالج استفاده نمایید.

-استحمام از روز دوم بعد از عمل بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

-طی سه هفته اول بعد از تزریق از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب ، استفاده از فضاهای گرم مانند سونای خشک و بخار و حمام های طولانی مدت اکیداً بپرهیزید.

-به مدت یک هفته از قرار گرفتن در معرض گرما، سرما، مواد شیمایی، مواد محرک و حساسیت زا، گرد و غبار و ... خودداری کنید.

-در برخی موارد طی هفته اول پس از تزریق، غیرقرینگی موقت در صورت دیده می شود که جای نگرانی ندارد و در نهایت دو طرف صورت مانند هم خواهندشد. 

-در تزریق چربی صورت میزان جذب چربی در برخی مناطق نظیر خط خنده، لب ها و چانه بیشتر بوده و احتمال نیاز به تزریق مجدد در قالب ترمیم در این مناطق وجود دارد. ترمیم معمولاً از هفته هشتم به بعد قابل انجام است و در بعضی موارد بهتر است حتی دیرتر اقدام شود و همزمان با ترمیم، نواقص احتمالی دیگر از جمله غیر قرینگی های احتمالی قابل اصلاح می باشد.

-به علت کاهش طبیعی حجم چربی ، باید بیش از حد نیاز در ناحیه مورد نظر تزریق انجام شود که  موجب تورم می شود این تورم، طبیعی  و ناشی از تزریق می باشد و موجب پر شدن و تپُل شدن بیش از حد ولی موقتی صورت می شود. عمده تورم مذکور طی سه هفته پس از تزریق کاهش می یابد. ولی برای رسیدن به نتیجه نهایی لازم است تا هشت هفته صبر کنید . معمولا جذب چربی از هفته ششم به بعد کاهش می یابد.

- اگر تزریق چربی در دست ها انجام شده باشد، طی دو هفته اول از انجام کارهای غیرضروری خودداری کنید. هرچه میزان حرکت عضلات بین انگشتی کمتر باشد میزان ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود.

در صورتی که تزریق چربی در ساق، مچ پا و ران انجام شده باشد از پیاده روی ساده و تردمیل طی دو هفته اول بپرهیزید.

-از هرگونه استرس، تنش های عصبی، عصبانیت، داد و فریاد و ... خودداری نمایید.

 بیشتر بدانید: هزینه های تزریق ژل

دکتر مجتبی احمدی نژاد | متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی توراکس

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع